Lajmet e fundit

Moti për ditën e sotme dhe fundjavë në Kosovë
29Jan
Moti për ditën e sotme dhe fundjavë në Kosovë

Në Kosovë parashikohet të mbajë mot i ndryshueshëm kryesisht i butë, me vranësira dhe i...

Rikthen reshjet e shiut – mësoni si do të je moti në Shqipëri
29Jan
Rikthen reshjet e shiut – mësoni si do të je moti në Shqipëri

Pas dy ditëve me mot të kthjellët e të thatë rikthehen sërish reshje e shiut në tërë te...

Agjencia Evropiane e Mjedisit: Evropa të tregohet më inteligjente në përdorimin e plastikës
28Jan
Agjencia Evropiane e Mjedisit: Evropa të tregohet më inteligjente në përdorimin e plastikës

Agjencia Evropiane e Mjedisit (EEA) ka kërkuar nga anëtarët e Bashkimit Europian që të...

Skitari Arbi Pupovci fiton normën olimpike për Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekin 2022’, disiplina e sllallomit
28Jan
Skitari Arbi Pupovci fiton normën olimpike për Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekin 2022’, disiplina e sllallomit

Skitari nga Kosova, Arbi Pupovci, ka fituar normën olimpike në disiplinën e sllallomit...

Ngrin ujëvara e Niagarës, spektakël nga natyra [Foto]
28Jan
Ngrin ujëvara e Niagarës, spektakël nga natyra [Foto]

Ujëvara e Niagarës është një nga destinacionet turistike më të frekuentuara në borë në...

Klosi: Qeveria do të shpallë Zonë të Mbrojtur Vjosën nga kufiri me Greqinë deri në grykëderdhjen në Adriatik
28Jan
Klosi: Qeveria do të shpallë Zonë të Mbrojtur Vjosën nga kufiri me Greqinë deri në grykëderdhjen në Adriatik

Turizmi kërkon infrastrukturë! Natyra ofron mundësi të mëdha për aktivitete shplodhëse...

Studimi: Toka 'furnizon' Hënën me ujë
28Jan
Studimi: Toka 'furnizon' Hënën me ujë

Para se misioni Apollo të zbriste në sipërfaqen e saj, Hëna mendohej si shkretëtirë në...

Sportet dimërore – disa këshilla para se të niseni për skijim
28Jan
Sportet dimërore – disa këshilla para se të niseni për skijim

Me ardhjen e stinës së dimrit të pasionuarit pas maleve sporteve dimërore nisin përgati...

Vullkani Merapi në Indonezi shpërthen 52 herë brenda 24 orëve
28Jan
Vullkani Merapi në Indonezi shpërthen 52 herë brenda 24 orëve

Të paktën 52 shpërthime kanë ndodhur brenda 24 orëve në vullkanin Merapi në ishullin Ja...

Nissan paralajmëron revolucion, të gjitha veturat do të jenë elektrike
28Jan
Nissan paralajmëron revolucion, të gjitha veturat do të jenë elektrike

Gjiganti i prodhimit të veturave, Nissan, ka paralajmëruar disa ndryshime tek modelet e...

Bashkia e Shkodrës kërkon shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore nga përmbytjet
28Jan
Bashkia e Shkodrës kërkon shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore nga përmbytjet

Reshjet e mëdha të shiut që kanë rënë ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje dhe dëm...

Ndryshimi i klimës: Sondazhi zbulon se shumica besojnë se është një 'emergjencë globale'
27Jan
Ndryshimi i klimës: Sondazhi zbulon se shumica besojnë se është një 'emergjencë globale'

Më qindra mijëra të rinj kanë dalë në rrugë në të gjithë botën për të treguar shqetësim...