Lajmet e fundit

Moti keq përmbyt Evropën Perëndimore
24Tet
Moti keq përmbyt Evropën Perëndimore

Të paktën tre njerëz kanë mbetur të vdekur nga përmbytje në Evropën Perëndimore. Stuhi...

Studim: Ndryshimet klimatike po e bëjnë më të fuqishëm fenomenin El Nino
24Tet
Studim: Ndryshimet klimatike po e bëjnë më të fuqishëm fenomenin El Nino

Sipas një studimi ndryshimet klimatike po e bëjnë edhe më të fuqishëm fenomenin El Nino...

BE ndalon edhe një pesticid, i rrezikshëm për njerëzit dhe bletët
24Tet
BE ndalon edhe një pesticid, i rrezikshëm për njerëzit dhe bletët

Anëtarët e Bashkimit Evropian (BE), kanë renditur në listën e pesticideve të ndaluara e...

Njihuni me Arinetën, pushtuesen e Mount Everestit e deri të ballafaqimi me mbeturinat në malet e Kosovës
23Tet
Njihuni me Arinetën, pushtuesen e Mount Everestit e deri të ballafaqimi me mbeturinat në malet e Kosovës

Arineta Mula është një alpiniste dhe bjeshkatare si dhe e pasionuar pas vrapimit. Ka pu...

E çuditshme por e vërtetë, kërmilli bllokon 900 Mercedes
23Tet
E çuditshme por e vërtetë, kërmilli bllokon 900 Mercedes

Një dërgesë prej 900 makinave të markës Mercedes-Benz është ndaluar të hyjë në Australi...

Katari instalon kondicionerë në ambientet e jashtme për të luftuar nxehtësinë
23Tet
Katari instalon kondicionerë në ambientet e jashtme për të luftuar nxehtësinë

Një nga vendet më të nxehta në tokë Katari ka instaluar kondicionerë në ambiente të jas...

Kujdes me përdorimin e qeseve plastike, nga 1 qershori 2020, gjobë deri në 1 milion lekë
23Tet
Kujdes me përdorimin e qeseve plastike, nga 1 qershori 2020, gjobë deri në 1 milion lekë

Qeveria e Shqipërisë synon që të vendosë nën kontroll përdorimin e qeseve plastike duke...

Si ta zvogëlojmë ngrohjen globale?
23Tet
Si ta zvogëlojmë ngrohjen globale?

Planeti ynë, gjithnjë e më shumë po përballet me ndryshimet klimatike. Stuhitë, vërshim...

Kapet peshkaqeni 'tigër' 500 kilogramësh me 15 këlyshë në detin Adriatik
23Tet
Kapet peshkaqeni 'tigër' 500 kilogramësh me 15 këlyshë në detin Adriatik

Një peshkaqen është kapur në ujërat e detit Adriatik nga një anije peshkimi. Ka qenë pe...

Vazhdon vjeshta e nxehtë, moti sot dhe nesër në Kosovë
23Tet
Vazhdon vjeshta e nxehtë, moti sot dhe nesër në Kosovë

Vazhdon të mbretëroj mot i ngrohtë dhe me diell edhe ditëve në vijim në Kosovë, pasi që...

Verë në vjeshtë, ja sa pritet të shkojnë temperaturat sot dhe nesër në Shqipëri
23Tet
Verë në vjeshtë, ja sa pritet të shkojnë temperaturat sot dhe nesër në Shqipëri

Vijojnë kushtet e qëndrueshme atmosferike mbi vendin tonë duke bërë që tashmë prej disa...

Studim për mbrojtjen e klimës: Më shumë pyje - më pak mish
22Tet
Studim për mbrojtjen e klimës: Më shumë pyje - më pak mish

Pyllëzimi mund të kontribuojë në zbutjen e ngrohjes globale, kështu që pyjet e mbrojnë...