Lajmet e fundit

Temperaturat arrijnë deri në 36 °C në Maqedoninë Veriore
01Kor
Temperaturat arrijnë deri në 36 °C në Maqedoninë Veriore

Sot në Maqedoninë e Veriut do të mbajë mot i nxehtë, i kthjellët dhe me diell. Temperat...

Mot i nxehtë dhe me diell në Kosovë
01Kor
Mot i nxehtë dhe me diell në Kosovë

Muajit korrik do të nis me mot të nxehtë tipik veror nga Afrika, duke rritur temperatur...

Vijon rritja e temperaturave/ Mësoni si do të nis korriku në Shqipëri
01Kor
Vijon rritja e temperaturave/ Mësoni si do të nis korriku në Shqipëri

Muaji korrik do të nis me mot të kthjellët dhe nën ndikimin e masave ajrore të nxehta....

79 raste të reja me COVID-19 dhe 71 të shëruar në Kosovë
30Qer
79 raste të reja me COVID-19 dhe 71 të shëruar në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka bërë të ditur se janë...

Kapet në Vlorë peshkaqeni më i rrezikshëm, tri metra i gjatë
30Qer
Kapet në Vlorë peshkaqeni më i rrezikshëm, tri metra i gjatë

Një tjetër lloji peshkaqeni i rrezikshme është kapur sot në bregdetin e Vlorës. Bëhet f...

Pyllëzimi, më tepër dëme se të mira për ambientin!
30Qer
Pyllëzimi, më tepër dëme se të mira për ambientin!

Si duket ripyllëzimi nuk po del të jetë edhe shumë i qëlluar, pasi sipas një studimi mu...

Studim: Poli i Jugut po ngrohet më shpejt se sa pjesa tjetër e botës
30Qer
Studim: Poli i Jugut po ngrohet më shpejt se sa pjesa tjetër e botës

Sipas një studimi të fundit të botuar në revistën “Nature Weather Change” të kryer nga...

Të moshuarit dhe goditjet e të nxehtit – Këshilla për të shmangur ato
30Qer
Të moshuarit dhe goditjet e të nxehtit – Këshilla për të shmangur ato

Së bashku me verën vjen edhe rreziku i goditjes nga të nxehtit. Për të përgatitur popul...

Zbulohet një tjetër virus në Kinë, ka potencial të kthehet në pandemi
30Qer
Zbulohet një tjetër virus në Kinë, ka potencial të kthehet në pandemi

Shkencëtarët në Kinë bëjnë me dije se kanë zbuluar një lloj të ri gripi që ka potencial...

Ministria e Shëndetësisë: 69 raste të reja me COVID-19, tre të vdekur dhe 25 të shëruar
30Qer
Ministria e Shëndetësisë: 69 raste të reja me COVID-19, tre të vdekur dhe 25 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 q...

Ujësjellësi ‘Prishtina’ bën apel për shpenzim racional të ujit të pijshëm
30Qer
Ujësjellësi ‘Prishtina’ bën apel për shpenzim racional të ujit të pijshëm

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” përmes një komunikate u ka bërë apel të gj...

30 Qershori – Dita Ndërkombëtare e Asteroidëve
30Qer
30 Qershori – Dita Ndërkombëtare e Asteroidëve

30 Qershori njihet ndryshe edhe si ‘Dita Ndërkombëtare e Asteroidëve’, një ngjarje glob...