Lajmet e fundit

Sa kohë duhet për të vërejtur rezultatet nga stërvitja: Ja çfarë thotë hulumtimi
11Kor
Sa kohë duhet për të vërejtur rezultatet nga stërvitja: Ja çfarë thotë hulumtimi

Një studim i ri i kryer në Shtetet e Bashkuara thotë se i duhen pothuajse dy muaj që pe...

Si të shmangni hiperterminë në verë: 12 ushqime që ulin nxehtësinë e trupit
11Kor
Si të shmangni hiperterminë në verë: 12 ushqime që ulin nxehtësinë e trupit

Hipertermia është kur temperatura e trupit është jashtëzakonisht e lartë. Hipertermia m...

Ameba që ha trurin: Çfarë është dhe ku gjendet?
11Kor
Ameba që ha trurin: Çfarë është dhe ku gjendet?

Me vapën e verës, noti duket se është një sport i preferuar për të gjithë, por mund të...

Si të qëndroni të freskët në një valë të nxehtë?
11Kor
Si të qëndroni të freskët në një valë të nxehtë?

Është thelbësore të qëndroni të freskët në mot të nxehtë pasi mund të ketë efekte serio...

Panik në bordin e një aeroplani: Një pasagjere hapi derën e urgjencës duke menduar se ishte dera e tualetit
11Kor
Panik në bordin e një aeroplani: Një pasagjere hapi derën e urgjencës duke menduar se ishte dera e tualetit

Pasagjerët në fluturimin nr. 2754 të China Airlines përjetuan një gjendje paniku kur nj...

Falë këtij truku, domatet e mbjella do të kenë fruta më të shijshme dhe më të mëdha
11Kor
Falë këtij truku, domatet e mbjella do të kenë fruta më të shijshme dhe më të mëdha

Domatet janë ushqimi ideal për ditët e nxehta të verës sepse kanë një shije freskuese....

Uji i pijshëm në Evropë i kontaminuar me një kimikat të dëmshëm
11Kor
Uji i pijshëm në Evropë i kontaminuar me një kimikat të dëmshëm

Acidi trifluoroacetik (TFA), një kimikat shumë rezistent, është zbuluar në një numër të...

A fshihen alienët në këtë planet?
11Kor
A fshihen alienët në këtë planet?

Njerëzit kanë qenë gjithmonë të magjepsur nga mundësia e gjetjes së jetës përtej Tokës....

Si po nxit ndryshimi i klimës një rritje globale të sëmundjeve?
11Kor
Si po nxit ndryshimi i klimës një rritje globale të sëmundjeve?

Ndërsa temperaturat ekstreme dhe katastrofat natyrore marrin një numër shkatërrues për...

BYD do të ndërtojë një fabrikë veturash me vlerë miliarda dollarë në këtë shtet
11Kor
BYD do të ndërtojë një fabrikë veturash me vlerë miliarda dollarë në këtë shtet

Turqia ka nënshkruar një marrëveshje me prodhuesin kinez të veturave elektrike BYD për...

Pse temperaturat e larta shkaktojnë dhimbje koke dhe çfarë mund të bëni për t'i parandaluar ato
11Kor
Pse temperaturat e larta shkaktojnë dhimbje koke dhe çfarë mund të bëni për t'i parandaluar ato

Një dhimbje koke e shkaktuar nga nxehtësia ndodh kur ekspozimi ndaj temperaturave të la...

Dita Botërore e Popullsisë
11Kor
Dita Botërore e Popullsisë

Gjatë tre dekadave të fundit, shoqëritë në mbarë botën kanë bërë përparim të jashtëzako...